14 dages gratis
Prøveabonnement
Hej eLOV bruger,
Jeg er lov-uglen, og jeg vil nu guide dig igennem vores vigtigste features.
Skriv et paragrafnummer og tryk enter for at springe direkte til paragraffen
Hold din mus henover en krydshenvisning for at se teksten der henvises til.
Hvis du klikker på krydshenvisningen, flyttes tekstboksen ud til højre, og du kan flytte rundt på den
Klik på taleboble-ikonet for at tilgå features til bestemmelsen.
Du kan se forarbejderne til specifikke bestemmelser. Her kan du se, at § 2 er blevet ændret af 5 forskellige love og ændringslove.
Du kan se teksten fra lovforslaget som fremsat, og teksten som vedtaget. Du kan se, hvordan ordlyden blev ændret under behandlingen af lovforslaget.
Her ser du de specifikke bemærkninger til ændringen med lovgivers motiver. Du får dermed de vigtigste fortolkningsbidrag ved hånden.
Du kan let finde bekendtgørelserne der, hvor de hjemles.
Med vores backlinks har vi fundet de bestemmelser, der linker til den bestemmelse, du læser.
Her kan du se en video med præsentation af flere features.
Du kan også købe abonnement, så du får adgang til alle features.
Bekendtgørelse om indhentelse af udtalelse om miljøskade m.v.
Bekendtgørelse nr. 1460 af 07. december 2015
Den konsoliderede version af denne bekendtgørelsen er opdateret til i dag, idet vi har implementeret eventuelle senere ændringsbekendtgørelser i det omfang, de er trådt i kraft .
Bekendtgørelse om indhentelse af udtalelse om miljøskade m.v.
Der er ingen senere ændringer til denne bekendtgørelse.
Vi har kontrolleret for ændringer den 02. september 2021
- Ændringsbekendtgørelsen er implementeret i den konsoliderede bekendtgørelse
- Ændringsbekendtgørelsen er delvist implementeret i den konsoliderede bekendtgørelse
- Ændringsbekendtgørelsen er endnu ikke implementeret i den konsoliderede bekendtgørelse
§1 Inden kommunalbestyrelsen eller regionsrådet træffer afgørelse om, at en stedfunden påvirkning af naturen eller miljøet er en miljøskade eller en overhængende fare for en miljøskade, som skal behandles efter reglerne i miljøskadeloven, skal den pågældende myndighed forelægge et udkast til afgørelse til udtalelse for Miljøstyrelsen. Udkastet til afgørelse skal herunder omfatte, hvem der anses som ansvarlig herfor.
Stk. 2 Miljøstyrelsens udtalelse er bindende for kommunalbestyrelsen eller regionsrådet.
§2 Miljøstyrelsens udtalelse efter § 1, stk. 1, kan først påklages som led i en klage over en afgørelse efter miljøskadelovens kapitel 2 eller 3. Klagen skal indgives i overensstemmelse med miljøskadelovens § 52.
Stk. 2 Stk. 1 finder kun anvendelse på udtalelser, hvorefter der er tale om en miljøskade eller en overhængende fare for en miljøskade, som skal behandles efter miljøskadeloven.
Stk. 3 Miljøstyrelsens udtalelse efter § 1, stk. 1, kan ikke påklages til miljø- og fødevareministeren.
§3 Bekendtgørelsen træder i kraft den 31. december 2015.
Stk. 2 Bekendtgørelse nr. 658 af 26. juni 2008 om indhentelse af udtalelse om miljøskade m.v. ophæves.
For at skrive og dele noter skal du være oprettet som bruger og have abonnement.
Du kan se hvordan noterne og andre funktioner og værktøjer fungerer på markedsføringsloven.
Skriv en note