- Side 97 -
...i et sideletter. Ud fra en vurdering af samarbejdet mellem leasinggiver og leverandøren fandt landsretten ikke, at der var grundlag for at identificere disse parter. Det indgåede sideletter kunne derefter alene gøres gældende over for leasinggiver, såfremt leasinggiver kendte til dette eller at der forelå en stærk ugyldighedsgrund. Sidstnævnte var
(...)
- Side 98 -
...alle omstændigheder fandtes at have fortabt sin eventuelle ret til at påberåbe sig dette, idet leasingtager ikke havde reageret på det fremsendte velkomstbrev samt ved at have betalt i henhold til leasingaftalen. Det blev heller ikke fundet, at der forelå svig. Slutteligt fandt landsretten ikke, at der var grundlag for anvendelse af aftalelovens § 36.
- Side 99 -
...fastholdt leasingtagers pligt til at betale det fulde beløb, idet leasingselskabet ikke kunne klandres for leverandørens urealistiske oplysninger om indtjening. Østre Landsret fandt, at uopsigelighedsbestemmelsen i leasingaftalen kunne tilsidesættes i henhold til aftalelovens § 36 under hensyn til de omstændigheder, hvorunder leasingaftalen blev indgået.
(...)
- Side 100 -
...§ 36, der anses for at være en bestemmelse om mere almene principper om det etisk rigtige i at disponere på en given måde,9191. Jf. Bryde Andersen, Grundlæggende aftaleret, s. 418. bliver i stedet benyttet til at ændre uopsigelighedsbestemmelsen i leasingaftalen. Afgørelsen kan dermed ikke blive taget til indtægt for en accept af Verhandlungshilfe.