- Side 384 -
Særlige regler med et indhold nogenlunde svarende til DL 5-5-4 findes i konkurslovens § 75, stk. 2, vedrørende omstødelse i konkurs, hvorefter udbytte oppebåret før anlæg af omstødelsessag ikke kan kræves af boet, samt i borteblevnelovens § 18, stk. 4, hvorefter en arving, der med urette har fået
- Side 386 -
...»hvad denne ville blive beriget med« på hans bekostning.3 Ophavsretslovens § 83, stk. 2, designlovens § 37, stk. 2, patentlovens § 58, stk. 2, og varemærkelovens § 43, stk. 2, om erstatningsudmåling under hensyntagen ikke alene til den forurettedes tab, men også til krænkerens »uberettigede fortjeneste«. Alle de immaterialretlige loves erstatnings-
(...)
- Side 387 -
Medens eksempelvis kravet om »nytte« i værgemålslovens § 45 indebærer en kvalitativ vurdering af, hvad den umyndige har fået ud af det, så er den »berigelse«, der i konkurslovens § 75 opstilles som kriterium, hvor der er tale om kontante penge, omvendt ikke påvirket af, hvordan pengene er blevet anvendt, jf. konkurslovens § 75, stk. 1, 2. pkt.
...tro om ugyldighedsgrunden har forbrugt det modtagne, således at dette ikke kan leveres tilbage, at skulle afgive den berigelse, han herved har opnået, i det omfang den anden part har lidt et tilsvarende tab. Dette berigelseskrav er ikke lovfæstet, men er et udtryk for samme almindelige berigelsesregel, som findes i bl.a. konkurslovens § 75, stk. 1.