Bilag 3

Bilag

Andre bilag

  • Bilag 1 (Følgende behandlinger må foretages af autoriserede veterinærsygeplejersker på familiedyr og heste, jf. betingelserne i § 7, stk. 1, i bekendtgørelse om autorisation af veterinærsygeplejersker m.v.)

  • Bilag 2 (Følgende behandlinger må foretages af autoriserede veterinærsygeplejersker på familiedyr og heste, jf. betingelserne i § 7, stk. 2, i bekendtgørelse om autorisation af veterinærsygeplejersker m.v.)

  • Bilag 3 (Følgende behandlinger må foretages af autoriserede veterinærsygeplejersker på familiedyr og heste, jf. betingelserne i § 7, stk. 3, i bekendtgørelse om autorisation af veterinærsygeplejersker m.v.)

Følgende behandlinger må foretages af autoriserede veterinærsygeplejersker på familiedyr og heste, jf. betingelserne i § 7, stk. 3, i bekendtgørelse om autorisation af veterinærsygeplejersker m.v.
Bilag 3

1) Administrere anæstetika, herunder inhalationsanæstetika på den komplicerede patient (ASA-klassifikation 3-5, som vurderet af dyrlægen).

2) Administrere lægemidler i bughulen.

3) Yde operationsassistance.

4) Foretage ikke-radioaktive billeddiagnostiske kontrastundersøgelser ved intravenøs administration af kontraststoffer.