- Side 73 -
...afgørelseskompetence i sagerne, mens Ankestyrelsen på et ankemøde med udvidet votering skulle træffe afgørelse om, hvorvidt styrelsen på baggrund af en indstilling fra kommunens børne- og ungeudvalg, skulle afgive indstilling til Familieretshuset om, at barnet skulle adopteres uden samtykke. Behandlingen af sager om adoption uden samtykke er nu samlet i én statslig
- Side 309 -
...stk. 2, jf. retsplejelovens § 475 c, stk. 1. Forældrene optræder på egen hånd, selv om de er umyndige. Retten beskikker en advokat for sagens parter undtagen Ankestyrelsen, medmindre de pågældende selv har antaget en advokat, jf. § 475 c, stk. 2. Retten kan beskikke en værge for barnet, der i så fald indtræder som part i sagen, jf. § 475 c, stk. 3.
- Side 344 -
...foreslået, at alle børn uanset alder i sager om adoption uden samtykke automatisk skulle beskikkes en advokat under den administrative behandling af en adoptionssag. Samtidig blev det foreslået, at det tilsvarende skulle fremgå af retsplejelovens § 475 c, at alle børn uanset alder i sager om adoption uden samtykke skulle have beskikket en advokat.
- Side 347 -
...er kommunen, der har ansvaret for at beskikke advokater i denne type af sager. Advokatbeskikkelsen gælder for hele sagens behandling i det administrative system, dvs. både i børne- og ungeudvalget og Ankestyrelsen. Hvis Ankestyrelsens afgørelse indbringes for domstolene, beskikker retten advokater for parterne, jf. retsplejelovens § 475 c, stk. 2.