- Side 96 -
...Afgiftsfritagelsen omfatter begge genoptagelseskategorier. Hensynet bag afgiftsfritagelsen er, at lovgiver fandt det urimeligt at kræve afgift, når udeblivelsen var utilregnelig, og i andre tilfælde ville der foreligge undskyldende omstændigheder. Hertil kom, at afgiften var uden fiskal betydning, og at afskaffelsen ville medføre en ikke ubetydelig forenkling.
(...)
Selve anmodningen om genoptagelse er dog kun afgiftsfri for de anmodninger, der fremsættes efter § 367, mens der skal betales retsafgift med 2.000 kr. for indgivelse af anmodning om ekstraordinær genoptagelse efter retsplejelovens § 399, jf. retsafgiftslovens § 45. Se kommentaren til denne bestemmelse.
- Side 105 -
...fri proces omfatter hverken anke eller kære af sagen, kæremål under sagens behandling eller anmodninger efter retsplejelovens § 399 om ekstraordinær genoptagelse eller appel. Om der i disse situationer i øvrigt er afgiftsfritagelse, afhænger af retsafgiftslovens øvrige bestemmelser om afgiftsfritagelse. Se kommentarerne til kapitlerne 13, 14 og 15.