- Side 463 -
Retten fastslår, at sagsøger er så konkret berørt af standsningsforbuddet, at han har partsstatus og derfor burde have været hørt i medfør af forvaltningslovens § 19, inden kommunen traf sin afgørelse.
- Side 468 -
...forvaltningens mulighed for at afkræfte formodningen for konkret væsentlighed – i betydningen manglende kausalitet. Højesteret formulerer det således, at der ved den manglende partshøring »er bristet en garanti for rigtigheden af kommunens beslutning, og det kan ikke udelukkes, at beslutningen i tilfælde af høring... var blevet en anden« (kursiv indsat her).
- Side 474 -
en anden afgørelse, hvis man havde haft kendskab til...’s fleksible holdning, herunder til at gå ned i løn – har kommunen tilsidesat forvaltningslovens § 19. Kommunens afgørelse... er derfor ugyldig.«
- Side 475 -
...uvæsentlig med henvisning til, at Hillerød Kommunes ansættelsesudvalg allerede forinden oplysningen havde truffet beslutning om ikke at ansætte A. Der er således tale om en ren kausalitetsprøvelse, hvor det – i sig selv kritisable – forhold at A ringes op af Hillerød Kommune som led i en ansættelsesproces – på et tidspunkt hvor ansættelsesbeslutningen alle-