Bøger, som nævner Voldgiftsloven § 28

Lovvalget for sagens materielle forhold

- Side 680 -

...udelukket. Udtrykket »de retsregler, som parterne har valgt«, betyder for det første, at der, ligesom ved domstolene, er partsautonomi, hvorfor parterne kan indgå lovvalgsaftaler til fordel for et bestemt lands lov. For det andet betyder det, at parterne kan aftale lex mercatoria i stedet for national ret, jf. om lex mercatoria ovenfor i afsnit 5.

Læs på Jurabibliotek

(...)

...altså, at det er voldgiftsretten, der på egen hånd beslutter hvilke lovvalgsregler, den vil anvende, hvis parterne ikke har aftalt lovvalget. Voldgiftsretten kan f.eks. vælge at anvende CISG i en international løsørekontrakt eller afgøre lovvalget efter Haagerkonventionen, Rom I eller Romkonventionen alt efter, hvad den finder mest hensigtsmæssigt.

Læs på Jurabibliotek

(...)

Som i nationale sager kan voldgiftsretten også afgøre sagen efter billighed, hvis parterne udtrykkeligt har bemyndiget voldgiftsretten hertil, jf. voldgiftslovens § 28, stk. 3, der svarer til modellovens art. 28(3). Begrebet billighed er beskrevet i kapitel 4, afsnit 7.5.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 681 -

I alle tilfælde afgør voldgiftsretten sagen i overensstemmelse med kontraktens bestemmelser og tager hensyn til sædvaner i den branche, som retsforholdet er underlagt, jf. voldgiftslovens § 28, stk. 4.

Læs på Jurabibliotek