- Side 1163 -
...opholdstilladelsen er givet som konsekvens af en tilknytning til en mindreårig asylansøgende udlænding, som har fået opholdstilladelse efter udlændingelovens §§ 7 eller 9 c.8 Lov om midlertidig opholdstilladelse til personer, der i Afghanistan har bistået danske myndigheder m.v.9 Lov om midlertidig opholdstilladelse til personer, der er fordrevet fra Ukraine.
- Side 1166 -
Med bestemmelsen skal staten afholde udgifterne til et udenlandsk barn eller en udenlandsk ung, der har fået opholdstilladelse efter udlændingelovens § 9 c, stk. 1, og den herboende person er barnets eller den unges forælder, ægtefælle eller faste samlever og er omfattet af nr. 2 og 3.
(...)
Efter udlændingelovens § 9 c, stk. 1, kan der gives opholdstilladelse til en udlænding, hvis ganske særlige grunde, herunder hensynet til familiens enhed og, hvis udlændingen er under 18 år, hensynet til barnets tarv, taler derfor.
- Side 1167 -
2, nr. 4, der svarer til den nugældende § 9 c, stk. 1, i udlændingeloven. Det skyldes, at barnet som følge af sin alder ikke antages at være udsat for forfølgelse på grund af sin race, religion, nationalitet etc.
Bestemmelsen indebærer, at staten skal afholde udgifterne til udenlandske børn eller unge, der har fået opholdstilladelse efter udlændingelovens § 9 c, stk. 1, på baggrund af en tilknytning til en mindreårig udlænding, som har fået opholdstilladelse efter udlændingelovens § 7 eller § 9 c.