Bøger, som nævner Udbudsloven § 25

Blandede kontrakter

- Side 416 -

...og tjenesteydelser). Formålet med bestemmelsen i art. 3 er netop at fastlægge, hvilke regler der gælder for udbuddet af kontrakten. Art. 3 er implementeret direktivnært ved §§ 25-28 i udbudsloven, hvor betegnelsen »blandede kontrakter« bruges.113113. § 26 i udbudsloven er blevet ændret i 2022, se § 1, nr. 5-7, i lov om ændring af udbudsloven i 2022.

Læs på Jurabibliotek


Forskellige kontraktobjekter

...tale om. finder anvendelse på kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektivet fra 2014, men hvor kontraktens objekt udgøres af en sammensætning af bygge- og anlægsarbejder og/eller varer og/eller tjenesteydelser, og den har følgende ordlyd:115115. Art. 5, stk. 2, i forsyningsvirksomhedsdirektivet fra 2014 og art. 20, stk. 1, i koncessionsdirektivet.

Læs på Jurabibliotek



Blandede kontrakter hvis hovedformål bringer dem uden for udbudsdirektivernes anvendelsesområde

- Side 430 -

...kontrakt med grænseoverskridende interesse skal offentliggøres efter udbudslovens afsnit IV, mens blandede kontrakter uden grænseoverskridende interesse skal indgås efter lov om indhentning af tilbud i bygge- og anlægssektoren. Se nærmere om reglerne i udbudslovens afsnit IV og V om tildeling af kontrakter under tærskelværdierne i kapitel 4, afsnit 10.

Læs på Jurabibliotek