Bøger, som nævner Straffeloven § 89

Flere tredjegangs- (eller senere) kørsler

- Side 1071 -

...frakendelsestiden for i alt 35 kørsler, hvoraf ti af kørslerne tillige var spirituskørsel. To af afgørelserne angik dog tillægsstraffe i henhold til straffelovens § 89. T havde nu kørt fire gange i frakendelsestiden. På baggrund af antallet af forhold sammenholdt med T’s talrige forstraffe for tilsvarende forhold blev straffen fastsat til fængsel i 6 måneder.

Læs på Jurabibliotek



Gentagelsesvirkning

- Side 1072 -

forud for den seneste afgørelse om kørsel i frakendelsestiden, finder straffelovens § 89 (eller § 61, stk. 1) anvendelse.

Læs på Jurabibliotek



- Side 1104 -

...udgangspunkt ikke skulle idømmes en tillægsbøde. Da der var tale om et større antal færdselsforseelser, hvor bøden efter princippet om absolut kumulation ville udgøre mere end 80.000 kr., fandt landsretten grundlag for at udmåle en tillægsbøde, som efter principperne om modereret kumulation blev fastsat til 30.000 kr. – Se om U 2019.1968 H nedenfor.

Læs på Jurabibliotek