Bøger, som nævner Retsplejeloven § 21

Lovens baggrund

- Side 9 -

...SparNord-sagen blev nedsat. I de tilfælde, hvor der herefter har været behov for en særlig undersøgelse med vidneforklaringer m.v., har undersøgelsen været nedsat ved lov. Det er senest sket ved lov nr. 359 af 2. juni 1999 om undersøgelse af politiets efterretningsvirksomhed på det politiske område og af de aktiviteter, der var baggrunden for denne virksomhed.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 10 -

Ved lov nr. 357 af 2. juni 1999 om undersøgelseskommissioner, der trådte i kraft den 1. juli 1999, er der indført en helt ny ordning om undersøgelse af sager om fejl og forsømmelser navnlig i den statslige forvaltning. Loven har afløst retsplejelovens § 21 om kommissionsdomstole og § 21 a om undersøgelsesretter.

Læs på Jurabibliotek



Oversigt over loven

- Side 23 -

...Loven gælder – som nævnt i afsnit 3 – også for undersøgelse af forhold i den statslige forvaltning på Færøerne og i Grønland og kan ved kongelig anordning sættes i kraft for undersøgelse af forhold uden for den statslige forvaltning i disse dele af riget. Forslag til revision af loven skal fremsættes for Folketinget senest i folketingsåret 2003-04.

Læs på Jurabibliotek