- Side 272 -
...vidtgående belastning og gribe dybt ind i etablerede sagsgange. Der findes ikke en tilsvarende pligt til ekstrahering af interne faglige vurderinger i konkrete sager i offentlighedsloven. Derimod er der en meget begrænset ret til aktindsigt efter offentlighedslovens § 29 til indsigt i faglige vurderinger i endelig form i generelle politiske sager.
- Side 276 -
...partsstatus i sager, der ikke er afgørelsessager, og som af denne grund ikke har ret til partsaktindsigt. Retten til egenaccess gælder med de begrænsninger, der følger af offentlighedslovens §§ 19-29 og § 35. Der kan endvidere gøres undtagelse, hvis hensynet til pågældende selv eller til andre med afgørende vægt taler imod udlevering af oplysningerne.
(...)
- Side 277 -
kan undtages fra indsigt i samme omfang som efter reglerne i offentlighedslovens §§ 19-29 og § 35, jf. PDL § 32, stk. 2.