- Side 72 -
Ifølge konkurrencelovens § 3 er løn- og arbejdsforhold imidlertid undtaget fra lovens anvendelsesområde. Heraf følger, at den kollektive aftalefastlæggelse af løn- og arbejdsvilkår ikke kan anfægtes ud fra konkurrenceloven. På
(...)
- Side 74 -
...samme betragtninger, som ligger bag konkurrencelovens § 3. Det er dog muligt, at de EU-retlige grænser vil være lidt mere flydende end i den danske lovgivning.6363. Se nærmere herom Ruth Nielsen, Kollektive overenskomster og konkurrenceretten, U2001.B27-32, og Niklas Bruun & Jari Hellsten (eds), Collective Agreement and Competition in the EU, 2001.
(...)
...at arbejds- og konkurrenceretten har udviklet sig som to skarpt adskilte juridiske discipliner. De mødes retligt set kun i det skæringspunkt, der består i at afgrænse den nærmere rækkevidde af »løn- og arbejdsforhold« i konkurrencelovens § 3.6464. Se om § 3 i øvrigt navnlig Kirsten Levinsen m.fl., Konkurrenceloven med kommentarer, 2009, s. 139 ff.
I »løn- og arbejdsforhold« i konkurrencelovens § 3 ligger i første række, at det kun er forhold mellem arbejdsgivere og lønmodtagere, der falder uden for de konkurrenceretlige regler. Selvstændigt arbejdende er derimod omfattet af reglerne. Lønmodtagerbegrebet er derfor centralt, da det kan gøre forskellen