Bemærk, at § 16 blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 16, om det har en betydning.
- Side 113 -
...både i EU- og national praksis. Muligheden for at påbyde en dominerende virksomhed at give andre adgang til en afgørende infrastruktur ses i konkurrencelovens § 16, stk. 1, nr. 4, se nedenfor.169169. Der er ikke på tilsvarende måde i reguleringen inden for EU-systemet en udtrykkelig adgang til at påbyde rådighedsstillelse af sådanne infrastrukturer.
- Side 123 -
Leveringspåbud kan gives med hjemmel i konkurrencelovens § 16, stk. 1, nr. 3. Om denne bestemmelse, se nedenfor i kapitel 6, afsnit 6.8.
...som kaldes væsentlige faciliteter (eller essential facilities). Betingelserne for at få adgang til en essential facility ligner, men er ikke helt identiske med, betingelserne vedrørende en almindelig leveringsnægtelse. Også i forbindelse med essential facility-problematikken må Domstolens praksis anses at være vejledende. På baggrund af Domstolens