- Side 68 -
...EU-regi, og dels er vedtaget med hjemmel i konkurrencelovens § 10, at disse ikke tillader fastsættelse af mindstepriser, men blot fastsættelse af vejledende priser eller bindende maksimumspriser. Baggrunden for, at man tillader fastsættelse af maksimumspriser, er, at disse kommer forbrugerne til gavn og samtidig ikke udelukker konkurrence på prisen.
- Side 71 -
...gruppefritagelse efter konkurrencelovens § 10 (og tilhørende gruppefritagelsesbekendtgørelser).108108. Eksempelvis gælder for de aftaler, som er omfattet af gruppefritagelserne vedrørende specialiseringsaftaler, forsknings- og udviklingsaftaler samt visse vertikale aftaler, at disse på et eller andet niveau vedrører begrænsninger af produktion eller distribution.
- Side 94 -
Der er mulighed for at give gruppefritagelse efter konkurrencelovens § 10. Bestemmelsen fastslår, at økonomi- og erhvervsministeren efter at have ind-
- Side 108 -
...Denne var udarbejdet med hjemmel i konkurrencelovens § 10. Fritagelse omhandler horisontale aftaler om kædesamarbejde i detailhandelen og fritog horisontale aftaler mv. om kædesamarbejde mellem detailhandelsvirksomheder fra forbuddet i konkurrencelovens § 6, stk. 1, såfremt disse aftaler udelukkende indeholdt bestemte konkurrencebegrænsende vilkår.