- Side 11 -
...fastlægge, i hvor stort omfang kommunerne skal have selvstyre.22. Den lovgivende magt inden for rammerne af Grønlands Selvstyre er Inatsisartut, jf. selvstyrelovens § 1. Det fremgår ganske vist af grundlovens § 82, at kommunernes ret til under statens tilsyn selvstændigt at styre deres anliggender ordnes ved lov. Men det er ikke fastsat i grundloven,
(...)
- Side 12 -
...alene kan udledes nogen begrænsninger i omfanget af de opgaver, det kan pålægges kommunerne at udføre. Han påpegede samtidig, at det fulgte af denne grundlovsbestemmelse, at kommunerne har selvstyre og kun ved lov kan pålægges at udføre opgaver. Sagen angik en ordning, hvor kommunerne var pålagt at opkræve betaling for tilladelser til rensdyrjagt.
(...)
...at andre myndigheder ikke kan bestemme over kommunerne undtagen i de tilfælde, hvor de udtrykkelig ved lov har fået beføjelser over for kommunerne. Men grundlovens § 82 fastslår dog, at kommunerne er underlagt et tilsyn. I Grønland føres tilsynet af Tilsynsrådet og Naalakkersuisut.44. Reglerne om tilsyn med kommunerne er nærmere omtalt i kap. 17-19.