Bøger, som nævner Grundloven § 4

- Side 418 -

...»personlige bidrag«, sammenholdt med grundlovens § 4, ikke begrænser adgangen til at støtte folkekirken af provenuet af de almindelige statsskatter. Derimod udelukker § 68, at borgerne pålignes særlige skatter, som udelukkende anvendes til fordel for en trosretning, hvortil de ikke hører.44. Jf. Claus Haagen Jensen, Kommunalret, s. 40, med henvisninger.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 419 -

...til mellemmand mellem de offerpligtige og præsterne, altså en art omgåelse, hvor man på kirkens vegne indkrævede bidrag til denne fra alle borgere. Det har i den forbindelse formentlig haft en betydning, at kommunen på skattebilletten anførte, at et nærmere angivet beløb – for den pågældende borgers vedkommende 3,36 kr. – skyldtes offerafløsningen.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 420 -

...principper, der indgår ved afgrænsning af kommunalfuldmagten, kan være en hindring. Ministeriet nævner i den forbindelse »den almindelige samfundsudvikling, der bl.a. har medført flere trosretninger, herunder større udbredelse af ikke-kristne trosretninger, samt større opmærksomhed om betydningen af religionsfrihed som en central menneskerettighed«.

Læs på Jurabibliotek