Bøger, som nævner Boafgiftsloven § 6

Lærebog om indkomstskat (21. udg.)
Forfattere: Jane Bolander, Liselotte Madsen, Anders Nørgaard Laursen og Inge Langhave
Udgivelsesdato: 16. aug 2025
DJØF Forlag

Bemærk, at § 6 blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 6, om det har en betydning.

Boafgift

- Side 1357 -

...bundfradrag på 264.100 kr. (2025: 346.000 kr.), jf. BAL § 6, stk. 1, litra a og b. Med lov nr. 482 af 22. maj 2024 bliver bundfradraget forhøjet til 285.700 kr. (2010-niveau) fra og med 2026. Fra og med 2029 vil bundfradraget blive yderligere forhøjet til 307.800 kr. (2010-niveau). Det svarer til cirka 374.253 kr. henholdsvis 403.233 kr. i 2025-niveau.

Læs på Jurabibliotek

(...)

...til førstafdødes arvinger, jf. BAL § 8, stk. 3, og § 10, stk. 6. Hvis bundfradraget efter BAL § 6, stk. 1, litra a og b ikke udnyttes, kan det i nogle tilfælde være en fordel at frafalde retten til en forsikring i henhold til afdødes begunstigelse med den virkning, at forsikringsbeløbet indgår i boets arvebeholdning og derfra udloddes til arvingerne.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 1358 -

skifte af fællesboet, jf. BAL § 6, stk. 2. I så fald reguleres den resterende del af bundfradraget i takt med udviklingen i reguleringstallet mellem de to tidspunkter. Bortset herfra har det ingen betydning for afgiftsberegningen, om arven hidrører fra afdødes fuldstændige særeje eller fra fællesbo.

Læs på Jurabibliotek



Undtaget fra afgiftspligt

- Side 1362 -

Endelig er afgiftspligtige beløb, der ikke overstiger et beløb på 2.000 kr. (reguleres ikke), afgiftsfri, jf. BAL § 6, stk. 3. Beløbet reguleres ikke. Dette kan have relevans i de tilfælde, hvor der skal erlægges tillægsboafgift af en arveerhvervelse, idet der som nævnt ikke ved beregningen af tillægsboafgift er noget bundfradrag.

Læs på Jurabibliotek