Bøger, som nævner Aftaleloven § 38c

Bemærk, at § 38c blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 38c, om det har en betydning.

Udgangspunktet om opsigelsesvarsel og bindingsperiode. § 28, stk. 1, 3 og 5

- Side 578 -

...aftalen ikke indeholder vilkår, der er i strid med reglen om opsigelsesadgang i § 28, stk. 1, eller selv om aftalen i medfør af § 28, stk. 2, 2. pkt., ikke er undergivet en regel om maksimal bindingsperiode. Som omtalt ovenfor afbøder reglerne i forbrugeraftalelovens §§ 28 og 29 dog formentlig (langt de fleste) tilfælde af urimelige kontraktsvilkår.

Læs på Jurabibliotek

(...)

...rettigheder og forpligtelser til skade for forbrugeren og indebar, at forbrugeren påførtes en betydelig risiko for af tilfældige årsager og imod eget ønske at komme til at få et abonnement forlænget i et år med en overflødig, ikke ubetydelig udgift til følge. Dommen er afsagt før indførelse af regler i forbrugeraftaleloven svarende til § 28, stk. 1.

Læs på Jurabibliotek

(...)

Forbrugeraftaleloven opstiller ikke formkrav til forbrugerens opsigelse. Aftalevilkår, hvorefter forbrugeren skal opsige aftalen på et bestemt måde, kan efter omstændighederne anses som urimelige, jf. aftalelovens § 38 c, jf. § 36, og være i strid med god markedsføringskik.

Læs på Jurabibliotek