- Side 119 -
...ejepantebrevs særlige vilkår reelt var uden sikkerhed i ejendommen. Se endvidere UfR 2013 613 V, hvor det til støtte for tilsidesættelse af en erklæring om deling af et fællesbo efter aftalelovens § 31, § 33 eller § 36 blev gjort gældende, at M »havde været ude af stand til at overskue konsekvenserne af aftalen«. Erklæringen blev af landsretten anset for ugyl-
(...)
- Side 123 -
...og det hedder videre i dommen: »Herefter, og da priserne for de forskellige ydelser må have stået A klart senest i forbindelse med godkendelsen af de enkelte transaktioner, finder landsretten ikke, uanset størrelsen af de pågældende priser, at forholdet kan henføres under aftalelovens § 36.« A var derfor forpligtet til at betale det opkrævede beløb.
(...)
- Side 124 -
...ved bedømmelsen af aftalerne, jf. f.eks. også den ovennævnte UfR 2013 613 V. Tilsvarende anvendes § 36 til at ændre eller tilsidesætte aftaler indgået med personer, der er svækkede af alderdom eller på anden måde, men hvor f.eks. værgemålslovens regler6969. Smh. f.eks. værgemålslovens § 46. eller aftalelovens § 31 (udnyttelse) ikke finder anvendelse.