Bøger, som nævner Afskrivningsloven § 38

Begrebet »fast ejendom«

- Side 101 -

Ejerens egen udnyttelse ved salg af grus, ler, tørv etc. er almindelig skattepligtig indkomst med mulighed for afskrivning efter afskrivningslovens § 38, jf. lbkg. nr. 242 af 18. februar 2021. Om fradrag for hensættelser til retablering, se TfS 2005.566 LSR.

Læs på Jurabibliotek



§ 5

- Side 328 -

...afskrevet efter afskrivningslovens § 27, 6 vederlag, der modtages for afståelsen af en mælkekvote, der ikke er omfattet af afskrivningslovens § 40 C, og7 værdien nul for en udløbet mælkekvote, der ikke er omfattet af afskrivningslovens § 40 C, idet vederlag for en sådan kvote anses for modtaget på tidspunktet for kvotens udløb med et beløb på nul.

Læs på Jurabibliotek



Stk. 4, nr. 4. Værdiforringelse på grund af udnyttelse

- Side 392 -

...ler og kalk m.v. på ejendommen, jf. afskrivningslovens § 38, samt med beløb, som er fradraget som følge af en nedgang i jordens landbrugsmæssige værdi pga. denne udnyttelse. Bestemmelsen omfatter også sådanne tilsvarende fradrag, der er foretaget efter tidligere gældende regler og praksis, jf. afsnit 2 i kommentaren til stk. 4 og afsnit 13 nedenfor.

Læs på Jurabibliotek

(...)

Afskrivningslovens § 38 har følgende ordlyd, jf. lbkg. nr. 242 af 18. februar 2021:

Læs på Jurabibliotek