Retten på Bornholms dom af 27. september 2022 i sag SS-468/2022-BOR

Print

Relaterede love

Retsplejeloven
Straffeloven
Færdselsloven
Fyrværkeriloven
Søsikkerhedsloven

Relaterede retsområder

Strafferet

Resumé

Tiltale for transport af farligt gods m.v.

Dokumenter i sagen

SS-468/2022-BOR
D24.DTD

RETTEN PÅ BORNHOLM

Udskrift af dombogen

D O M

afsagt den 27. september 2022

Rettens nr. 1-468/2022

Politiets nr. 2200-73341-00011-21

Anklagemyndigheden

mod

Tiltalte 1

Født 1996,

Tiltalte 2

Født 1965 og

Tiltalte 3

Født 1968

Der har medvirket domsmænd ved behandlingen af denne sag.

Anklageskrift er modtaget den 7. juli 2022.

De tiltalte er tiltalt for

1.

Tiltalte 1

overtrædelse af bekendtgørelse nr. 828 af 10. juni 2017 om vejtransport af farligt gods § 38, stk. 1, jf. § 5, stk. 1, og ADR-konventionens punkter 7.5.7.1, samt overtrædelse af bekendtgørelse nr. 1497 af 1. december 2016 om køretøjers største bredde, længde, højde, vægt og akseltryk § 37, stk. 1, jf. § 31, stk. 1,

ved i tidsrummet fra den 27. december 2021 om eftermiddagen til den 28. december 2021 ca. kl. 10.00 som chauffør for transportvirksomheden Virksomhed ApS, hvis sag behandles særskilt, at have ført varebil Reg. nr. fra Virksomhed A/S, hvis sag behandles særskilt, beliggende Adresse 1 i By 1 via sin bopæl, Adresse 2 i By 2, til motorvej E20 på Øresundsbroen mod øst, ca. 2,5 km fra Peberholmen, for til sidst at køre varebilen i land ad Sverigesvej i Rønne, selvom kolli, der indeholdt eks-plosiver i form af 176,70 kg, N.E.M. UN0335 fyrværkeri, klasse 1.3G, samt 2,1 kg N.E.M UN0337 fyrværkeri, klasse 1.4S, som ikke var fastgjort til va-rebilen på en måde, så de ikke kunne forskubbe sig under kørslen, og kolliene dermed kunne vælte eller blive beskadigede og eventuelt selvantænde, lige-som øvrigt gods ikke var fastgjort sikkert for at forhindre selvantændelse, og endelig var varebilen overbelastet med 280 kg svarende til 8 % af varebilens

Std 75284

side 2

tilladte totalvægt.

2.

Tiltalte 1

overtrædelse af bekendtgørelse nr. 1798 af 9. september 2021 om ind-førsel, fremstilling, opbevaring, overdragelse, erhvervelse og anvendelse af fyrværkeri og andre pyrotekniske artikler § 73, stk. 1, nr. 4, jf. § 13, stk. 1,

ved i tidsrummet fra den 27. december 2021 ca. kl. 17.00 til den 28. decem-ber 2021 ca. kl. 02.30 ud for sin bopæl, Adresse 2 i By 2, at have opbevaret den i forhold 1 nævnte mængde fyrværkeri i varebil Reg. nr. uden opsyn, selv om kommunalbestyrelsen eller redningsberedskabet ikke havde meddelt tilladelse dertil.

3.

alle

overtrædelse af bekendtgørelse nr. 1154 af 19. november 2019 om skibes bygning og udstyr m.v., gennemførelse af den internationale konvention om sikkerhed for menneskeliv på søen (SOLAS) 1974 § 4, jf. bilag 8, af-snit A, regel 2, stk. 1 og bilag 9, afsnit A, regel 3, nr. 3, jf. Østersøaftalen om transport af farligt gods afsnit 10, stk. 1(C) og afsnit 11, stk. 1, samt straffelovens § 252, stk. 1,

ved forud for den 28. december 2021 og i tidsrummet mellem ca. kl. 08.30 og ca. kl. 09.50 i forening efter forudgående aftale eller fælles forståelse, for vinding skyld, af grov kådhed eller på lignende hensynsløs måde, som afsen-dere at være ansvarlige for og i forlængelse heraf som chauffør, at have ført den i forhold 1 nævnte varebil med passagerfærgen Express 1 fra Ystad til Rønne, idet Tiltalte 2, som sælger ved Virksomhed A/S, hvis sag behandles særskilt, forud for den 28. september 2021 indgik aftale med XL-Byg, Allinge Byggemarked & Trælasthandel A/S om levering af den i forhold 1 nævnte fyrværkeri, hvorefter Tiltalte 2 med Tiltalte 3, der var kørselsansvarlig ved Virksomhed A/S, aftalte, at Tiltalte 3 skul-le finde en chauffør, der kunne køre fyrværkeriet til Bornholm via Ystad, hvorefter Tiltalte 3 aftalte med Tiltalte 1, der var chauffør ved Virksomhed ApS, hvis sag behandles særskilt, at denne skulle føre varebilen belæsset med fyrværkeriet, uden skibsføreren eller dennes repræsentant var blevet for-synet med nødvendige informationer, således at procedure for sikker stuvning og transport af ladning kunne iværksættes, lasttransportenheden (varebilen) ikke var afmærket med orangefarvede fares-kilte og faresedler, og skibsføreren eller dennes repræsentant ikke var blevet forsynet med et transportdokument for det farlige gods, idet det ikke var lovligt at medbringe og transportere fyrværkeriet på passa-gerfærgen, ligesom selve transporten af fyrværkeriet med færgen, forvoldte nærliggende fare for de ombordværende personers liv eller førlighed.

side 3

4.

alle

overtrædelse af bekendtgørelse nr. 828 af 10. juni 2017 § 38, stk. 1, jf. § 5, stk. 1, og ADR-konventionens punkter 8.1.3,

ved den 28. december ca. kl. 09.50 i forening efter forudgående aftale eller fælles forståelse, som afsendere at være ansvarlige for, eller som chauffør at have ført den i forhold 1 nævnte varebil ad Sverigesvej i Rønne fra passager-færgen Express 1 - i forbindelse med det i forhold 3 nævnte – uden påmontering af orangefarvede fareskilte varebilen, hvilket skete efter instruk-tion fra Tiltalte 3 til Tiltalte 1 i forbindelse med afhentningen af fyr-værkeriet den 27. december 2021, idet Tiltalte 3 sagde til Tiltalte 1, at han skulle køre med de orangefarvede fareskilte påmonteret på varebilen, indtil han nåe-de havnen i Ystad, hvorefter han skulle fjerne dem, da han ellers ikke ville komme om bord på færgen Express 1 mod Rønne.

5.

alle

overtrædelse af straffelovens § 175,

ved forud for den 27. december 2021 på ukendt sted samt den 27. december 2021 om eftermiddagen på Virksomhed A/S' Adresse 1 i By 1, i forening efter forudgående aftale eller fælles forståelse, for at skuffe i et retsforhold, i et privat dokument, som det ifølge lov eller særligt pligtforhold påhviler Virksomhed A/S, hvis sag behandles særskilt, at udfærdige eller føre, at have afgivet urigtig erklæring om noget forhold, an-gående hvilket erklæringen skal tjene som bevis, idet Tiltalte 2 udfor-mede et fragtdokument vedrørende det i forhold 1 nævnte fyrværkeri, dog således at fragtdokumentet var påført modtageradresse; Udenlandsk virksomhed AB, Adresse 3, By 3, ligesom mængden af fyrværkeri heller ikke stemte helt overens med den mængde fyr-værkeri, der var i varebilen, selv om den rigtige modtager var XL-Byg, Allin-ge Byggemarked & Trælasthandel A/S, hvilket fragtdokument Tiltalte 2 gav til Tiltalte 3, der videreoverleverede fragtdokumentet til Tiltalte 1 med besked om at bruge fragtdokumentet, hvis Tiltalte 1 blev standset til en eventuel kontrol på vej til Bornholm, idet fyrværkeriet ikke lovligt kunne transporteres via færge fra Ystad til Bornholm.

Påstande

Anklagemyndigheden har nedlagt påstand om friheds- og bødestraf.

Tiltalte 1Tiltalte 1 har erkendt sig skyldig i forhold 1, dog alene for så vidt an-går spørgsmålet om overlæs, erkendt sig skyldig i forhold 2, erkendt sig skyl-dig i forhold 3, idet han dog har nægtet sig skyldig i overtrædelse af straffe-lovens § 252, stk. 1, erkendt sig skyldig i forhold 4 og nægtet sig skyldig i forhold 5.

side 4

Tiltalte 2Tiltalte 2 og Tiltalte 3Tiltalte 3 har erkendt sig skyldig i forhold 3, idet de dog har nægtet sig skyldig i overtrædelse af straffelovens § 252, stk. 1, er-kendt sig skyldig i forhold 4 og nægtet sig skyldig i forhold 5.

Sagens oplysninger

Der er afgivet forklaring af de tiltalte og af vidnerne Vidne 1, Vidne 2 og Vidne 3.

Forklaringerne er lydoptaget og gengives ikke i dommen.

Tiltalte 1Tiltalte 1 er ikke tidligere straffet.

Tiltalte 2Tiltalte 2 er ikke tidligere straffet af betydning for denne sag.

Tiltalte 3Tiltalte 3 er ikke tidligere staffet.

Tiltalte 1Tiltalte 1 har vedrørende sine personlige forhold forklaret, at han er uddannet på teknisk skole og har arbejde fuldtid som transportchauffør. Han har en fast bopæl. Han er indstillet på at afvikle samfundstjeneste som led i en eventuel betinget afgørelse.

Kriminalforsorgen har i en erklæring af 29. august 2022 vedrørerende Tiltalte 2Tiltalte 2 anført blandt andet:

"Kriminalforsorgens konklusion:

Det er Kriminalforsorgens vurdering, at Tiltalte 2 er egnet til at modtage en hel eller delvis betinget dom med vilkår om samfundstjene-ste, hvortil det skal anbefales, at der fastsættes vilkår om tilsyn af Kri-minalforsorgen i prøvetiden.

Finder retten, at sagen kan afgøres med en betinget dom uden vilkår om samfundstjeneste, skal det anbefales, at der alene fastsættes prøve-tid.

Kriminalforsorgens begrundelse:

Kriminalforsorgen har ved vurderingen om egnethed til samfundstjene-ste lagt vægt på at, Tiltalte 2 siden uddannelse har været i fast beskæftigelse. Tiltalte 2 har velordnede stabile forhold, både økonomisk, boligmæssigt og socialt. Derudover er Tiltalte 2 positivt indstillet på at samarbejde med Kri-minalforsorgen om at gennemføre et eventuelt vilkår om samfundstje-neste.

Kriminalforsorgen har ved vurderingen om egnethed til tilsyn, ligeledes lagt vægt på Tiltalte 2's velordnede og stabile forhold. Det anbefales yderli-gere, at såfremt retten finder, at sagen kan afgøres med en betinget

side 5

dom uden vilkår om samfundstjeneste, at der blot fastsættes prøvetid, i det der umiddelbart ikke ses et behov for en kriminalpræventativ ind-sats."

Kriminalforsorgen har i en erklæring af 29. juli 2022 vedrørende Tiltalte 3Tiltalte 3 anført blandt andet:

"Kriminalforsorgens konklusion:

Det er Kriminalforsorgens vurdering, at Tiltalte 3 er egnet til at modtage en hel eller delvis betinget dom med vilkår om samfundstjene-ste, hvortil det skal anbefales, at der fastsættes vilkår om tilsyn af Kri-minalforsorgen i prøvetiden.

Finder retten, at sagen kan afgøres med en betinget dom uden vilkår om samfundstjeneste, skal det anbefales, at der alene fastsættes prøve-tid.

Kriminalforsorgens begrundelse:

Kriminalforsorgen har ved vurderingen af egnethed til samfundstjeneste lagt vægt på at Tiltalte 3 er motiveret for at samarbejde med Kriminalforsor-gen og indstillet på at gennemføre samfundstjeneste såvel som tilsyn.

Der er endvidere lagt vægt på, at Tiltalte 3 ikke har et misbrug af alkohol el-ler euforiserende stoffer.

Tiltalte 3 oplyser ligeledes om gode og stabile sociale- og økonomiske for-hold, der ligeledes gør ham egnet til afvikling af samfundstjeneste."

Tiltalte 1Tiltalte 1 har under denne sag været frihedsberøvet fra den 28. decem-ber 2021 til den 24. januar 2022.

Rettens begrundelse og afgørelse

Ad forhold 1

Efter bevisførelsen, herunder Tiltalte 1's forklaring om, at han havde fastspændt pallerne forskriftsmæssigt til varevognens gulv, og at de få pak-ker, der ikke var fastspændt, lå kilet fast, således at disse ikke kunne bevæge sig under transporten, hvilken forklaring støttes af de fremlagte fotografier fra varebilens lastrum, finder retten det ikke bevist, at tiltalte har transporte-ret fyrværkeriet, uden at dette var fastgjort til varebilen på en måde, så de ik-ke kunne forskubbe sig under kørslen, eller at øvrigt gods ikke var fastgjort sikkert for at forhindre selvantændelse. Tiltalte frifindes derfor for denne del af den under forhold 1 rejste tiltalte, jf. retsplejelovens § 883, stk. 2, nr. 4.

Tiltalte har erkendt at have ført varebilen med overlæs. Tilståelsen støttes af de oplysninger, der i øvrigt foreligger. Det er derfor bevist, at tiltalte er skyl-dig i denne del af den under forhold 1 rejste tiltale.

side 6

Ad forhold 2

Tiltalte har uden forbehold erkendt sig skyldig i dette forhold. Tilståelsen støttes af de oplysninger, der i øvrigt foreligger. Det er derfor bevist, at tiltal-te er skyldig i forhold 2.

Ad forhold 3

De tiltalte har erkendt de faktiske forhold, herunder at de efter forudgående aftale var ansvarlige for, at Tiltalte 1 førte varebilen læsset med fyrvær-keri om bord på passagerfærgen, uden at skibsføreren eller andre blev forsy-net med nødvendige informationer herom, uden at varebilen var afmærket med orangefarvede fareskilte og faresedler, og uden at skibsføreren eller an-dre blev forsynet med et transportdokument for det farlige gods, uanset at de alle var bekendt med, at det ikke var lovligt at medbringe og transportere fyr-værkeriet på passagerfærgen.

Efter bevisførelsen, herunder navnlig de af Ammunitionsrydningstjenesten og Søfartsstyrelsen udarbejdede erklæringer og vidnerne Vidne 1, Vidne 2 og Vidne 3's forklaringer, finder retten det bevist, at der, såfremt fyrværkeriet var antændt under overfarten, ville være opstået endog meget stor fare for omfattende materiel skade og tab af menneskeliv. Retten finder det efter den stedfunde bevisførelse imidlertid ikke bevist, at der bestod en nærliggende ri-siko for, at fyrværkeriet, der blev transporteret i godkendt brandhæmmende emballage og fastgjort forsvarligt i varevognen, der var godkendt til trans-port af farligt gods, kunne antænde.

Retten finder det herefter ikke bevist, at transporten har medført nærliggende fare for nogens liv eller førlighed, hvorfor forholdet ikke findes at være om-fattet af straffelovens § 252, stk. 1.

På baggrund af det anførte findes de tiltalte skyldig i forhold 3, idet de dog frifindes for overtrædelse af straffelovens § 252, stk. 1.

Ad forhold 4

De tiltalte har uden forbehold erkendt sig skyldige i dette forhold. Tilståelsen støttes af de oplysninger, der i øvrigt foreligger. Det er derfor bevist, at de tiltalte er skyldig i forhold 4.

Ad forhold 5

De tiltalte har erkendt de faktiske forhold som disse er beskrevet i anklagesk-riftets forhold 5 og har afgivet forklaringer, der støtter deres erkendelse.

Det er efter det oplyste lovpligtigt ved transport af farligt gods at medbringe et fragtdokument af den pågældende karakter, og chaufføren skal kunne fo-revise dokumentet på forlangede. De af Tiltalte 2 udfærdigede fragt-dokumenter, hvoraf det i strid med sandheden fremgik, at lasten skulle leve-res til en modtager i Sverige, er herefter omfattet af bestemmelsen i straffelo-

side 7

vens § 175, stk. 1.

På denne baggrund, og da retten finder, at de tiltaltes overtrædelse af straffe-lovens § 175 blev fuldbyrdet ved dokumentets udfærdigelse og den efterføl-gende overlevering fra Tiltalte 2 til Tiltalte 3 og videre til Tiltalte 1 med instruks om at anvende dokumentet, såfremt han blev standset inden færgeoverfarten, finder retten ikke at kunne tillægge der forhold, at Tiltalte 1 aldrig fik lejlighed til at forevise fragtdokumenterne, afgørende betydning.

De tiltalte findes derfor skyldig i den i forhold 5 rejste tiltale for overtrædelse af straffelovens § 175.

Straffen for så vidt angår Tiltalte 1Tiltalte 1 fastsættes til fængsel i 30 dage, jf. straffelovens § 175, stk. 1, og bekendtgørelse nr. 1798 af 9. september 2021 om indførsel, fremstilling, opbevaring, overdragelse, erhvervelse og anven-delse af fyrværkeri og andre pyrotekniske artikler § 73, stk. 1, nr. 4, jf. § 13, stk. 1, jf. fyrværkerilovens § 7, stk. 2, jf. § 2, stk. 5, samt en bøde på 16.000 kr., jf. bekendtgørelse nr. 1497 af 1. december 2016 om køretøjers største bredde, længde, højde, vægt og akseltryk § 37, stk. 1, jf. § 31, stk. 1, jf. færdselslovens § 118, stk. 13, jf. § 84, stk. 1, bekendtgørelse nr. 1154 af 19. november 2019 om skibes bygning og udstyr m.v., gennemførelse af den in-ternationale konvention om sikkerhed for menneskeliv på søen (SOLAS) 1974 § 4, jf. bilag 8, afsnit A, regel 2, stk. 1, og bilag 9, afsnit A, regel 3, nr. 3, jf. Østersøaftalen om transport af farligt gods afsnit 10, stk. 1 (C), og af-snit 11, stk. 1, jf. lov om sikkerhed til søs § 32, stk. 9, jf. § 3, samt bekendt-gørelse nr. 828 af 10. juni 2017 § 38, stk. 1, jf. § 5, stk. 1, og ADR-konven-tionens punkt 8.1.3, jf. færdselslovens § 118, stk. 13, jf. § 82, stk. 5.

Straffen for så vidt angår Tiltalte 2Tiltalte 2 fastsættes til fængsel i 20 dage, jf. straffelovens § 175, stk. 1, samt en bøde på 15.000 kr., jf. bekendtgørelse nr. 1154 af 19. november 2019 om skibes bygning og udstyr m.v., gennemfø-relse af den internationale konvention om sikkerhed for menneskeliv på søen (SOLAS) 1974 § 4, jf. bilag 8, afsnit A, regel 2, stk. 1, og bilag 9, afsnit A, regel 3, nr. 3, jf. Østersøaftalen om transport af farligt gods afsnit 10, stk. 1 (C), og afsnit 11, stk. 1, jf. lov om sikkerhed til søs § 32, stk. 9, jf. § 3, samt bekendtgørelse nr. 828 af 10. juni 2017 § 38, stk. 1, jf. § 5, stk. 1, og ADR-konventionens punkt 8.1.3, jf. færdselslovens § 118, stk. 13, jf. § 82, stk. 5.

Straffen for så vidt angår Tiltalte 3Tiltalte 3 fastsættes til fængsel i 20 dage, jf. straffelovens § 175, stk. 1, samt en bøde på 15.000 kr., jf. bekendtgørelse nr. 1154 af 19. november 2019 om skibes bygning og udstyr m.v., gennemførel-se af den internationale konvention om sikkerhed for menneskeliv på søen (SOLAS) 1974 § 4, jf. bilag 8, afsnit A, regel 2, stk. 1, og bilag 9, afsnit A, regel 3, nr. 3, jf. Østersøaftalen om transport af farligt gods afsnit 10, stk. 1 (C), og afsnit 11, stk. 1, jf. lov om sikkerhed til søs § 32, stk. 9, jf. § 3, samt bekendtgørelse nr. 828 af 10. juni 2017 § 38, stk. 1, jf. § 5, stk. 1, og ADR-

side 8

konventionens punkt 8.1.3, jf. færdselslovens § 118, stk. 13, jf. § 82, stk. 5.

Retten har ved straffens udmåling lagt vægt på forholdenes særdeles alvorli-ge karakter, og har som skærpende omstændigheder lagt vægt på det faste forsæt, som de tiltalte må anses at have haft til overtrædelsen af straffelovens § 175 med det formål at bringe den store mængde fyrværkeri ulovligt om bord på en passagerfærge, der ikke var godkendt eller egnet til transport he-raf.

Henset til det oplyste om de tiltaltes gode personlige forhold, samt at de til-talte ikke tidligere er straffet, finder retten det forsvarligt at gøre fængsels-straffene betinget. De udmålte fængselsstraffe skal derfor ikke fuldbyrdes, hvis de tiltalte overholder de betingelser, som er angivet nedenfor, jf. straffe-lovens § 62 og § 63, jf. § 56, stk. 1. De tiltalte skal herunder hver udføre samfundstjeneste i 40 timer.

Thi kendes for ret:

Tiltalte 1Tiltalte 1 skal straffes med fængsel i 30 dage.

Straffen skal ikke fuldbyrdes, hvis tiltalte overholder følgende betingelser:

1.Tiltalte 1Tiltalte 1 må ikke begå noget strafbart i en prøvetid på 1 år fra en-delig dom.

2.Tiltalte 1Tiltalte 1 skal inden for en længstetid på 4 måneder fra endelig dom udføre ulønnet samfundstjeneste i 40 timer.

3.Tiltalte 1Tiltalte 1 skal være under tilsyn af Kriminalforsorgen i prøvetiden.

Tiltalte 1Tiltalte 1 skal betale en tillægsbøde på 16.000 kr.

Forvandlingsstraffen for bøden er fængsel i 10 dage.

Tiltalte 2Tiltalte 2 skal straffes med fængsel i 20 dage.

Straffen skal ikke fuldbyrdes, hvis Tiltalte 2Tiltalte 2 overholder følgende be-tingelser:

1.Tiltalte 2Tiltalte 2 må ikke begå noget strafbart i en prøvetid på 1 år fra endelig dom.

2.Tiltalte 2Tiltalte 2 skal inden for en længstetid på 4 måneder fra endelig dom udføre ulønnet samfundstjeneste i 40 timer.

3.Tiltalte 2Tiltalte 2 skal være under tilsyn af Kriminalforsorgen i prøveti-den.

side 9

Tiltalte 2Tiltalte 2 skal betale en tillægsbøde på 15.000 kr.

Forvandlingsstraffen for bøden er fængsel i 10 dage.

Tiltalte 3Tiltalte 3 skal straffes med fængsel i 20 dage.

Straffen skal ikke fuldbyrdes, hvis Tiltalte 3Tiltalte 3 overholder følgende betin-gelser:

1.Tiltalte 3Tiltalte 3 må ikke begå noget strafbart i en prøvetid på 1 år fra en-delig dom.

2.Tiltalte 3Tiltalte 3 skal inden for en længstetid på 4 måneder fra endelig dom udføre ulønnet samfundstjeneste i 40 timer.

3.Tiltalte 3Tiltalte 3 skal være under tilsyn af Kriminalforsorgen i prøvetiden.

Tiltalte 3Tiltalte 3 skal betale en tillægsbøde på 15.000 kr.

Forvandlingsstraffen for bøden er fængsel i 10 dage.

De tiltalte skal betale halvdelen af sagens omkostninger.

Dommer