- Side 155 -
...forhold, idet de juridiske formaliteter ikke er udslagsgivende.1111. Jf. årsregnskabslovens § 122, stk. 2. Dette har betydning, idet det alene er den overtagne virksomheds aktiver og forpligtelser, der skal omvurderes til dagsværdi på overtagelsestidspunktet.1212. FSR regnskabsvejledning for klasse B- og C-virksomheder, oktober 2022, jf. afsnit 35.2.5.1.
- Side 157 -
...forpligtelserne opgøres og måles til dagsværdi på overtagelsestidspunktet. Dette gælder ikke alene for de aktiver og forpligtelser, der allerede er indregnet i dattervirksomhedens balance, men også for sådanne, der ikke tidligere har været indregnet, men som nu kan identificeres som følge af overtagelsen.2121. Jf. årsregnskabslovens § 122, stk. 1.
- Side 159 -
...koncernbalancen som et immaterielt anlægsaktiv og anses for at være en ressource, der bidrager til fremtidig værdiskabelse. Er der en negativ forskelsværdi, indregnes badwill (negativ goodwill) som en indtægt straks i resultatopgørelsen på overtagelsestidspunktet.3030. FSR regnskabsvejledning for klasse B- og C-virksomheder, oktober 2022, jf. afsnit 35.2.6.1.