14 dages gratis
Prøveabonnement
Bekendtgørelse om det fælles it-baserede datagrundlag og det statistiske datavarehus på beskæftigelsesområdet § 114
Denne § er fra den opdaterede og konsoliderede version af denne bekendtgørelsen og bygger på bekendtgørelse nr. 1798 af 03. December 2020. Eventuelle senere ændringsbekendtgørelser er implementeret i det omfang, de er trådt i kraft.
§114 Arbejdsløshedskassen har pligt til at modtage og behandle:
-
1) Oplysninger om egne medlemmers status i det fælles it-baserede datagrundlag, herunder oplysninger om jobcenterets indberetninger efter kapitel 5 og 6 af indkaldelser til jobsamtaler efter § 31, stk. 2, i lov om en aktiv beskæftigelsesindsats samt afholdte samtaler.
-
2) Jobcenterets underretninger efter kapitel 25 i bekendtgørelse om en aktiv beskæftigelsesindsats.
-
3) Andre aktørers underretninger efter § 5 i bekendtgørelse om andre aktører.
Stk. 2 Arbejdsløshedskassens it-system skal være indrettet således, at et medlemmets »Min Plan« kan vises for sagsbehandlere i kassen.
Stk. 3 Ved medlemstilgang og når et medlem tilmeldes som arbejdssøgende har arbejdsløshedskassen pligt til at hente oplysninger fra det fælles it-baserede datagrundlag efter §§ 16, 17, 19, 20, 26, 27, 28, 36 og 42, §§ 86, 87 og 90, som ikke er gemt i arbejdsløshedskassens it-system og som skal anvendes fremadrettet i sagsbehandlingen. For oplysninger efter §§ 86 - 90 hentes oplysningerne kun, hvis de er indberettet af en tidligere arbejdsløshedskasse.
Stk. 4 Arbejdsløshedskassen har pligt til at berigtige besvarelsen af negative underretningspligtige hændelser, hvis de er registreret ved en fejl eller med et urigtigt indhold.
For at skrive og dele noter skal du være oprettet som bruger og have abonnement.
Du kan se hvordan noterne og andre funktioner og værktøjer fungerer på markedsføringsloven.
Skriv en note